уторак, 11. март 2014.

Jakne, montoni, bugari i turci

Kako legenda kaže u Istanbulu postoji jedna roba kuća, mesto magijske moći, mesto gde koža i proizvodi od kože svojim izgledom i cenama omadjijaju svakog. Ni najhrabriji nisu uspeli da odole njihovoj snažnoj volji i još snažnijim popustima, bla bla bla. E tako nekako izgleda opis robne kuće, ili bolje rečeno malog tržnog centra, pod imenom Morava, da dobro ste čuli Morava i to u Istanbulu. Robne kuće u kojoj je svaka radnja isključivo otvorena da prodaje kožu i proizvode od kože.

Očekivano i nas dvoje smo se, već drugog dana, uputili na to magično mesto jer doći u Istanbul, a ne kupiti nešto od kože, pa makar i kaiš, onda čemu uopšte ići u Istanbul. Budimo realni i 100 godina je bilo dosta, a kamoli 500, još sad idem u Istanbul da vidim carski grad. Vala baš. Ali istine radi, koliko je ona vukla ka Moravi, toliko se ja nisam opirao. Interesovalo me je, a što ne bih izgledao opasno u nekom kožnjaku. U glavi sam već video, crna kožna jakna, rej ban naočare i još mi fali F 14 Tomket i pravi sam Tom Kruz.

A upustva nikad jasnija. „To vam je preko puta Bajazitove džamije, ne možete promašiti“. Traži, gledaj, probaj da pitaš. Ma jok, ili ne govore engleski, ili se prave ludi, mada pre mislim da je ono prvo, ili nisam dovoljno lep pa neće niko da mi stane. U svakom slučaju da ne bismo lutali više, kaže ona meni da pitam taksistu. Ja u taksi, otvaram mapu pitam „Morava?“, „Šoping“. On me bledo gleda, pa pita nešto na turskom. I onda ide, sigurno ste to doživeli u inostranstvu, sve to što je pitao, a ja očito nisam razumeo, pita ponovo, na tečnom turskom, ali ekstra slou moušen. Kao veli, sad ću ga sigurno razumeti. Da, da...klimam glavom i gledam ga. „Ti mene prijatelju zajebavaš malo, a?“ upitam ga sa istim smeškom od malo pre. Klimali smo tako jednan drugom, smeškali se, čak je zvao i nekog prijatelja koji govori engleski. Valjda se nadao da će da bude neka velika vožnja, medjutim ni prijatelj nije bio od neke koristi. Razočaran izlazim iz taksija, pogledam u njenom pravcu, „nema pojma“ upita me ona. „Nema, ne da nema on, nema ni njegov prijatelj“ okrenuh se ka taksiju da dodam još neku, ljutitu reč, i ugledam s druge strane ulice „MORAVA“.

Svaka radnja je bila naša, ali nasuprot očekivanjima, barem mojim očekivanjima, ni u jednoj nisu bili spremni da se upuste u tradicionalni turski ples cenkanja. „Pa čekaj majku mu, ovo nije Turska o kojoj sam slušao“ pomislio sam u sebi. A ona, žensko ko žensko, pronašla je svoj mali raj povoljnih kaputa i montona. Ej, montoni, iako sam video šta je to monton, evo ne bih znao da vam opišem. To je kao neka bunda, kaput, pojma nemam, ima kapuljaču. Sve u svemu nešto što se nosi u zimu i istine radi, lepo joj stoji. Kad na sve to dodaš informaciju da iste stvari u Srbiji prodaju za po 90.000 dinara, onda cena od 140 eura uopšte ne deluje skupo.

Pokušao sam ja tu da se cenkam, lagao kako mi ovaj nudi za ovoliko, onaj za onoliko. I sve to na relativno jasnom i čistom srpskom. Moj blef nije upalio jer tamo su uvezaniji od creva. Viče ovaj sa prvog sprata na mene, ja vičem na njega, ovi sa nule gledaju. „Ma prijatelju ja tu jaknu kupim kod mene na 5 čekova i ne osetim.“ rekoh mu, ne besno, ali razočarano. On se smeška, a ovaj drugi neće da spusti, kaže, ma ja ako tebi ne probam, doći će neko drugi. Možda je i bio upravu, jer da se žene pitaju, davno bi njihove radnje bile prazne, a oni zadovoljno trljali svoje novčanike. Sve u svemu napustili smo Moravu, ona pomalo ljuta na mene što sam stigao sa svima u tržnom da se posvadjam, a ja, sada sam i ja bio ljut, na njih, jer je ona zbog njih bila ljuta na mene i pričala non stop „eto, bio si bezobrazan, nisi trebao tako, bla bla“.

A onda, negde duž ulice, iskoči debeli lik pred nas i reče „koža“ na nekoliko jezika. „Imam dobru kožu, moja fabrika, povoljne cene“. „Hajde da udjemo“, pogledah u nju pun znatiželje i visokih očekivanja. Možda ne baš očekivanja da ću nešto i kupiti, koliko očekivanja da će ovo biti jedna jako interesantna stvar, doživljaj koji ću pamtiti, materijal za blog. „Ma daj, odvućiće nas u neki budžak...“ Medjutim, otpor nije dugo trajao i ne zadugo našli smo se u radnji sa raznim proizvodima od kože.

Izabrala je ona jednu, sličnu nekoj iz Morave. Lepo joj je stajala. Gleda se ona tako, on vidi da se ona peca i kaže cenu. Mislim da je bila 90 evra, možda čak i sto. Ma kakvi, čitalo se na našim licima. A ubrzo nakon čitanja s lica bilo mu je jasno i rečeno da od tog pazara neće biti ništa. Mada, bili smo korektni pa pitali, ako oboje uzmemo jakne koliko će onda jedna da košta. I dok ja čekam cenu, jedna muška jakna je već na meni. Loš model, ne dopada mi se. Jakna kao da je za Mitra Mirića, taj neki fazon, sa čudnim nekim dezenima i detaljima. Izaberem ja drugu, lepšu. Nije kao iz Morave ali sasvim pristojna, tanka, dobra za neko proleće i jesen. „Koliko za obe?“ upitah ga. „Za tebe 180“ usledio je odgovor posle malo razmišljanja. A onda, ona sledi spektakl.

Skidam jaknu, skida i ona. Ma kakvi, jok, skupo. Debeli ispostavilo se bugarin, hvata za ruku, kaže da čekam, da stanem, odakle sam, pa ovo je dobra koža i tako u krug. Ne, ne. Bili smo jasni, decidni. Eto ti stiže gazda, debeli turčin, podadulih obraza, zajapuren sav. Ko prase pred Božić. „Evo gazda, čekaj...“ kaže bugarin. „Šta bre da čekamo, zar niti ti gazda?“ upitala ga je. Gazda mi ljutito prilazi, gleda, objašnjava kako je koža odlična i kako smem i da pomislim da tražim nižu cenu. A u tom trenutku i neka baba, takodje radi tu negde, ruskinja reklo bi se, staje na vrata. Tenzije rastu, tonovi su odavno visoki, fizički kontakt neminovan. Ona se uplašila, pokušava da izadje, a ja, ja sam odavno sateran u dno radnje, okružen turčinom, bugarinom i jednom orbitirajućom ruskinjom. Mislim da je ona tu bila više u prevodilačke svrhe, pošto su skontali da je jezik kojim smo nas dvoje pričali nešto slično ruskom.

Gazda zajapureno jurca s jednog na drugi kraj radnje. Ova moja je već napolju i ponavlja, zovem policiju. Otvara gazda kese, ubacuje jakne, „daj 160, evo ti i nosi“. Za divno čudo svi oni kursevi neverbalne komunikacije ovde su se isplatili. Ćutim, mirno ga pogledam, rukom pokazem da od toga nema ništa i krenem ka vratima. „Stani, stani“ reče i jako me zgrabi za ruku. „150, vidi kako je dobra.“ Negde iz tržnog centra čujem „hajde Miloše izadji“. Mislim se u sebi, gde sad da izadjem, sad postaje interesantno, mada do tog trenutka ni meni nije bilo svejedno. Mislim ipak su naši prijateljski odnosi sa bugarima i turcima svima poznati. Opet ja dajem do znanja da nema ništa od kupovine. Besan gazda i dalje. Poput najboljih oskarovaca sad i pušta po neku suzu, kao da je pupčanom vrpcom vezan za kožu ili je bio vezan za životinju od koje je ista napravljena. Uporno, istrajno, NE! Krećem ka izlazu, a on opet za ruku i kaže „evo ti za 140, uzmi“, kao da mi poklanja. Bugarin širi kesu, baba hoće da ubaci. „Nemoj čoveče, neću da uzmem“ jer neverbalna komunikacija više nema smisla. „130...“ kaže on meni, a ja umalo nisam počeo da se smeje. Pomislim ako ovako nastavim ućiću u urbanu legendu, a nije da mi se nije žurilo i prelomim. „100 i da nosim obe“ pogledah u svo troje. Gazda uplakanog lica izlete napolje. Bugarin širi kesu, trpa u nju i kaže, „daj 110“. Baba me pipka po obrazu i govori „daj 10 evra, dobra je koža“. Znate ono, nemoj da te je sramota, nemaš 10 evra“. Izvadih pare, 110 evra, kasa je već u ruci i upitih se napolje.


„Mi smo kupili jakne“ pogledah je sa velikim osmehom. Ne zbog jakni, baš me briga za jakne, bar za ovu moju, već zbog priče, zbog dogadjaja. A ona, priznavši prvo da se uplašila,prvo za sebe, a onda i zamene naravno, pogleda u kesu. „Pa kud uze narandžastu“. Inače tu narandžastu je ona probala, verovatno misleći da ćemo uspeti da izadjemo samo sa „mi gledamo“. Okrenuo sam se ka tržnom centru iz kog smo izašli, pogledah u bugarina, „jel bratac, možemo mi ovo da zamenimo za crnu?“. Naravno da je moglo, medjutim povučen predjašnjim iskustvom ja odmah upitah „nego koliko će to nas da košta?“ „10 evra....“. Vratih pogleda ka njoj, „kupi lepo sad garderobu da upariš s jaknom pošto ćeš ovu zadržati“

5 коментара:

  1. Objasni mi, molim te, gde se nalazi ta radnja.

    ОдговориИзбриши
  2. Objasni mi, molim te, gde se nalazi ta radnja.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Pozdrav. Ne znam da li je kasno ali rec je o Ordu ulici, potez od Kapali Carsije ka Ataturk bulevaru, sa desne strane. U robnu kucu MOROVA ili Morava kako mnogi nasi zovu po mom misljenju ne vredi ulaziti. Iskren da budem koza je extra ali brate mili preskupa. Odatle nastavis ka Ataturk bulevaru i vec ce se naci neko ko ce ti prici sa pricom "dobra koza...jeftina koza"

      Избриши